Online učenje i učenici sa specifičnim poteškoćama u učenju
Online učenje postalo je nužnost kao jedna od mjera protiv epidemije u mnogim zemljama. Neki su se učenici lako prilagodili, drugi su možda imali poteškoća.
Judith Kormos, profesorica učenja drugog jezika na Sveučilištu Lancaster, piše o podršci učiteljima u pomaganju učenicima sa specifičnim poteškoćama u učenju da uspješno uče na mreži na sljedećem blogu World of Better Learning: https://www.cambridge.org/elt/blog /2020/03/23/supporting-every-teacher-helping-students-with-specific-learning-difficulties-to-learn-online-successfully/.
Ona se usredotočuje na načine za podršku online učenju, omogućavanje postepenog učenja i prilagođavanje pismenih uputa.
Učenje na daljinu za odrasle sa specifičnim teškoćama učenja
ROK ZA PRIKUPLJANJE DOBRE PRAKSE JE PRODULJEN!
Rok za prikupljanje dobrih praksi u okviru otvorenog poziva “Inkluzivno i učinkovito pružanje obrazovanja odraslih za polaznike sa SpDL-om” produljuje se do 15. ožujka 2022. godine.
Tim SpLended traži programe osposobljavanja, aktivnosti ili projekte koji mogu poslužiti kao dobra praksa osnaživanja osoba sa specifičnim poteškoćama u učenju olakšavajući im pristup obrazovanju odraslih i povećavajući šanse za zapošljavanje. Dobre prakse mogu se odnositi na različite aspekte: pružanje metoda edukacije, korištenje ICT alata, povećanje stope sudjelovanja, osiguranje kvalitete i razmjenu iskustava...
Prijavljene prakse bit će objavljene na web stranici projekta SpLenDEd i predstavljene na multiplikativnim događanjima u Sloveniji, Švedskoj, Hrvatskoj, Njemačkoj i Grčkoj.
Dobre prakse mogu se dostaviti putem sljedećeg obrasca. Za više pojedinosti pogledajte naš FAQ ili članak u nastavku.
PODIJELI SVOJU PRIČU!
Tražimo primjere dobre prakse koji promiču “Inkluzivno i učinkovito pružanje obrazovanja odraslim polaznicima sa specifičnim teškoćama u učenju (SpDL-om)”.
TKO?
Pružatelji usluga obrazovanja odraslim polaznicima u Europi koji rade s polaznicima sa SpDL-ovima s ciljem borbe protiv socijalne isključenosti, povećanja stope zapošljivosti polaznika i predviđanja učinkovitog učenja.
Korisnici vaše dobre prakse: odrasli polaznici s specifičnim teškoćama u učenju.
ŠTO?
Tražimo slučajeve koji mogu uključivati inovacije i uspjeh u (ne opsežno):
- primjeni metoda učenja i/ili ocjenjivanja
- korištenju informacijsko-komunikacijskih tehnologija
- usavršavanju odraslih praktičara
- testiranju i ranom dijagnostičkom probiru polaznika sa SPLD-ovima
- niskoj stopi napuštanja i/ili povećanju stope sudjelovanja, odnosno upisa u obrazovanje
- sustavu praćenja osiguranja kvalitete
- ažuriranim i fleksibilnim nastavnim planovima, programima, materijalima za učenje i metodama ocjenjivanja
- mobilnosti učenja u EU/razmjeni transnacionalnih iskustava
- podržavanju partnerstva i međusobnog umrežavanja
S ciljem borbe protiv socijalne isključenosti i poticanja izvrsnosti u inkluzivnom učenju.
KAKO ĆE VAM KORISTITI SUDJELOVANJE U POZIVU?
Sudjelovanjem promovirate svoju organizaciju, kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini, dijeleći svoje slučajeve, metode i rezultate.
Primjer dobre prakse koju ste razvili mogao bi biti predstavljen na multiplikativnim događajima projekta SpLenDed na jesen 2022. godine, koji će se održati u 5 zemalja: Sloveniji, Švedskoj, Hrvatskoj, Njemačkoj i Grčkoj.
Vaša dobra praksa bit će objavljena na web stranici našeg projekta. Da biste poslali svoj primjer dobre prakse, ispunite sljedeći obrazac.
Rok za dostavu je 28. veljače 2022. godine. Za dodatne informacije, molimo pogledajte odjeljak često postavljana pitanja (FAQ).
PRAVOVREMENA DIJAGNOZA MOŽE ZNAČAJNO POBOLJŠATI ŽIVOT OSOBA SA SPECIFIČNIM TEŠKOĆAMA UČENJA
Pravodobna i točna dijagnoza je iznimno važna – tako će odrasli s teškoćama u učenju bolje razumjeti zašto se muče s određenim stvarima u životu i kakvu podršku trebaju. Prilagođena podrška, s te strane, može značajno poboljšati kvalitetu života osoba s poteškoćama u učenju, omogućavajući im sudjelovanje u odgovarajućem obrazovanju i osposobljavanju te pronalaženje zadovoljavajućeg zaposlenja.
Članak „Znakovi i dijagnoza smanjenih intelektualnih mogućnosti kod učenja ” pruža informacije o broju osoba s poteškoćama u učenju u Ujedinjenom Kraljevstvu i opisuje proces dijagnosticiranja teškoća u učenju kod odraslih: https://www.homecare.co.uk/ savjet/znakovi-i-dijagnostika-teškoće u učenju kod odraslih.
SpLenDed konzorcij sa zadovoljstvom najavljuje kako je splendedapp.eu aktivna!
Online alat je dostupan svim obrazovnim ustanovama za odrasle koji žele pristupiti i pratiti obrazovne usluge koje pružaju odraslim polaznicima sa poteškoćama u učenju. Alat je lak za korištenje te je to digitalna verzija SpLenDed Zajedničkog okvira za procjenjivanje. Ne postoje nikakvi tehnički zahtjevi niti su potrebne osobne informacije. Rezultati se dobiju odmah te mogu biti direktno spremljeni kao pdf format za buduće korištenje što im omogućava da periodički ponovno procijene efektivnost pružanja obrazovanja.
SpLenDed aplikacija korisnicima omogućava:
• Mogućnost samoevaluacije u odnosu na efektivnost pružanja obrazovanja odraslih
• Smjernice koje upućuju kako unaprijediti efektivnost obrazovanja odraslih u odnosu na SpDLs
• Kontinuirano unaprjeđenje i razvoj institucije
• Detektiranje područja kojima je potreban napredak: kako i u kojim područjima su pružatelji obrazovanja već dobri i na što se fokusirati
• Mogućnost uspostavljanja redovite samoevaluacije rada i konstantno stremljenje napretku
• Trenutačni rezultati i trenutačan uvid u stanje pružanja obrazovanja polaznicima sa SpLDs
• Autonomija: može biti korišten kao zaseban alat – bez uključivanja treće osobe – intervencije.
SpLenDedapp.eu je dostupan na 6 jezika (engleski, slovenski, švedski, hrvatski i grčki).
PROCIJENITE EFEKTIVNOST OBRAZOVANJA ZA POLAZNIKE SA SPLDs KOJE PRUŽATE!
Zajednički okvir za procjenjivanje u sklopu SpLenDEd-a je dostupan. On pomaže ustanovi da bolje sagleda svoj obrazovni program u smislu inkluzije. Je li naša institucija privlačna osobama s poteškoćama? Dopiremo li do naše ciljne skupine? Kakve prilagodbe možemo učiniti kako bi naš obrazovni program obuhvaćao inkluziju za sve?
SpLenDEd Zajednički okvir za procjenjivanje bavi se ovim i drugim
pitanjima. Nakon odgovaranja na pitanja, rezultati se vizualno prikazuju pomoću
dijagrama – na taj način ustanove mogu uočiti u kojim područjima još uvijek
postoji prostora za napredak.
Možete pristupiti SpLenDEd zajedničkom okviru za procjenjivanje ovdje.
Prvi rezultati su spremni!
Partneri SpLenDEd projekta proveli su studiju kako bi istražili trenutačnu razinu efektivnosti obrazovanja polaznika sa SpLDs, alate i materijale koji su dostupni polaznicima, ali isto tako i izazove i prepreke s kojima se susreću. Stoga je svaki partner proveo analizu dokumentacije (već postojećih okvira za procjenjivanje, članaka, itd.) i intervjue sa fokus grupama.
Temeljeno na rezultatima, partneri su razvili Skup kriterija za procjenu efektivnosti obrazovanja odraslih sa polaznicima sa SpLDs – sažetak istraživanja te kriterije za procjenjivanje možete pronaći ovdje (Engleski).
Naš plakat je vani!
Posjetite as na Facebook-u
https://www.facebook.com/splendedproject/.